ROZLICZENIE KOSZTÓW WODY ZIMNEJ I CIEPŁEJ
WODA ZIMNA
1. Cena.
Cena wody od ponad 20 lat jest tzw. „ceną urzędową." W rzeczywistości jest to taryfa Dostawcy zatwierdzana uchwałą Rady Miasta. Stawka zwykle zmienia się jeden raz w roku, zwykle z dniem 01 lutego każdego roku. Aktualnie nadal wynosi 14,11 zł. Zmiana ceny w lutym 2021 jest pewna.
Na cenę wody składają się:
- koszt wody zimnej: 5,82 zł/m3
- koszt odprowadzenia ścieków: 8,29 zł/m3
2. Dostawcą wody są Katowickie Wodociągi S.A. Odbiorcą ustawowym KSM.
Każdy budynek jest wyposażony w wodomierz główny - układ pomiarowo-rozliczeniowy według którego Spółdzielnia rozlicza dostawy wody z Dostawcą po cenach urzędowych.
Regulamin rozliczania kosztów wody i odprowadzania ścieków w KSM
WODA CIEPŁA
1. Koszt odgrzania wody (bez kosztów wody). W tym przypadku, podobnie jak w przypadku ogrzewania, mówimy o kosztach podgrzania 1 m3 wody zimnej. Koszty wody rozliczamy jako wody zimnej (przed podgrzaniem).
Koszt podgrzania wody zależy od:
- taryfy ciepła dostawcy energii cieplnej,
- wielkości zużycia ciepłej wody w jednostce rozliczeniowej (uwaga: nie zawsze jest to budynek, czasem grupa budynków obsługiwana przez grupową stację wymienników ciepła): większe zużycie wody na mieszkańca to niższy koszt podgrzania 1 m3 i odwrotnie,
- ilości ciepła zużywanego do podgrzania 1 m3 wody zimnej. Ta wartość zależy od sprawności systemu przygotowania ciepłej wody: odległości od wymiennika do budynku, rodzaju rur z których wykonano sieci i ich ocieplenia, o ile taka sieć w ogóle występuje, rodzaj rur z których wykonana jest instalacja c.w.u. w budynku,
- ustalonej dla jednostki rozliczeniowej temperatury eksploatacyjnej c.w.u. Norma mówi o tym, że ciepła woda ma mieć temperaturę min. 45ºC i nie wyższą od 55ºC. Najczęściej utrzymywana jest jako optymalna ze względów użytkowych i higienicznych 50ºC-53ºC.
Ilość ciepła do podgrzania 1m3 wody zimnej jest wyższa zimą i niższa latem. Uważa się powszechnie, że jest dobrze i bardzo dobrze jeżeli ta ilość ciepła mieści się w granicach 0,30 – 0,35 GJ/m3. Średnio jednak jest to najczęściej ok. 0,40 – 0,45 GJ/m3. Kjorzystniej kształtuje się ten wskaźnik jeżeli budynek ma swój wymiennik, mniej korzystnie gdy mamy do czynienia ze stacją grupową.
Przy koszcie globalnym* 1 GJ na poziomie ok. 86 zł/GJ koszt podgrzania oscyluje wokół 34 – 39 zł/m3. Pamiętajmy, że część z tej kwoty (śr. ok. 20%) płacimy w opłacie: koszt wspólny, zależnej od ilości osób zamieszkałych, stąd na rozliczeniu zwykle widnieje częściowy koszt podgrzania wody odpowiadający ok. 80% całkowitego kosztu.
* koszt globalny 1GJ to: koszty stałe (produkcja + przesył) dla sumy 12 (!) miesięcy roku i koszt zmienny 1 GJ (produkcja + przesył) podzielny przez ilość GJ. Nie należy dać się zwieść prawdziwym ale cząstkowym, niepełnym informacjom dostawcy ciepła, że cena 1 GJ to ~ 40 zł bo ok. drugie tyle wynoszą koszty stałe. Dopiero suma kosztów rocznych podzielona przez ilość GJ zużytych w budynku daje prawdziwy obraz kosztu 1 GJ. Stąd w każdym praktycznie budynku „cena" 1 GJ wychodzi nieco inna i to jest normalne.
2. Rozliczenia indywidualne kosztów podgrzania. Koszty podgrzania rozliczamy w tych samych terminach co koszty ogrzewania, co 12 miesięcy. Koszty samej wody (zużywanej jako zimna i ciepła) rozliczane są co pół roku: 6 miesięcy po zakończeniu okresu rozliczeniowego ciepła i w terminie rozliczania kosztów ciepła. W § 21 „Regulaminu rozliczania kosztów ciepła..." opisano szczegółowo kwestie sposobu rozliczania kosztów podgrzania wody.
Regulamin rozliczania kosztów ciepła w KSM

|